Nem vagyok sem kütyüfüggő, sem alkalmazás-halomozó, de az okostelefonom meglehetősen hozzám nőtt az utóbbi években (egy iPhone 4S amúgy), és ahogy gyorsul a mobilinternet, illetve sokasodnak és okosodnak az alkalmazások, 2013-ban egyre több feladatot a telefonommal oldottam meg. Lássuk mik voltak ezek.
2014 első napjaiban jelent meg az Indexen egy cikk, ahol a szerző egy hétig próbált okostelefon helyett butatelefonnal élni. Nyilván vannak olyan munkakörök, élethelyzetek, ahol ezt meg lehet tenni, de az aktív városi élet Budapesten nagyon nem ilyen, és a tesztalanynak komoly elvonási tünetei voltak a hét végére.
Mivel én is blogolok, Facebook oldalakat kezelek, és úgy általában mindig pörög valamin az agyam, sok emberrel tartom a kapcsolatot, ezért szívemből szólt a cikk minden egyes szava. Egy kicsit elgondolkodtam, hogy milyen alkalmazásokat használtam leginkább.
Facebook / Facebook Messenger
Magam is azok táborát gyarapítom, akik sokat nézik mobilról a Facebookot (a statok szerint 2014 januárban a felhasználók 63%-a mobilról is nézi). Bár az app nem tudja a desktop verzió teljes funkcionalitását, a hírfolyam átfutása, gyors lájkolás és kommentelés például utazás közben tökéletes, a Facebook Messenger pedig gyakorlatilag átvette az SMS-ezés szerepét, egy SMS-t megírni mostanra már kifejezetten „analóg” dolognak érzek. 🙂
Facebook Pages és WordPress
Az átlag júzernek a Facebook Pages Manager nem szükséges, de az általam(is) kezelt Facebook oldalak esetében jól jön, ha időnként rápillanthatok a dolgok állására. A kezdeti bukdácsolás után ez az app is szépen fejlődik és már sok mindenhez nem kell gép elé ülni.
A blogom WordPress alapokon működik, ezért jól jött a lehetőség, hogy egyszerű publikálást, szerkesztést el lehet végezni okostelefonon keresztül is.
Adjunk a szórakozásnak is: Instagram, Shazam, YouTube, Balaton Sound
Általában nyitott szemmel és füllel járok a világban, a vizuális tartalmakat általában Instagram segítségével „állítom elő” (amit azért persze Facebookon is megosztok), nagyon tetszik, hogy az érdekes, humoros dolgokat vagy az elkapott pillanatokat a filterek segítségével hangulatosan és stílusosan lehet megosztani. 🙂 A személyes tapasztalat jól is jön, mert a magyar Instagram-felhasználók dinamikus bővülésével már az üzleti célú felhasználáson is komolyan dolgozunk.
Ami pedig a nyitott füleket illeti: rá lehet szokni, hogy ha az ember hall egy jó új zenét, vagy csak nem emlékszik egy ismert szám címére, előkapja a telót és megkérdezi a Shazamot, hogy mit is hall épp. 🙂
Sajnos a YouTube-on számos videót a korlátozás miatt nem lehet mobilon megnézni, de azért még így is akad pár millió. 🙂 Egy wifivel és egy dokkolóval (például iPiggel) máris kész a partyhangulat. 🙂
Idén már végleg leszámoltam a nyomtatott programfüzettel, a Balaton Sound appot használtam, hátránya, hogy így a 24 órás működés már nem fér bele az akksi élettartamába – bár ahogy halad az ember előre a fesztiválban, egyre kevesebb a tervezett, és egyre több a spontán cselekedet. 😛
Utazás autóval és közösségi közlekedéssel
A Google Maps (és az Apple Maps is, de már egyszer kifejtettem, hogy miért nem preferálom) nagyon jól vizsgázott mint alapfokú belföldi GPS, hangos navigációval, áttekinthető felülettel, sőt a tömegközlekedést is nagyon jól tervezi, nyilvánvaló hátránya, hogy külföldön az adatroaming még mindig nem túl olcsó, ezért ott ezek nem használhatóak. A „régi motoros” BpMenetRend is jól teljesít a napi ingázásokhoz. 🙂
Hozzáférés a kollektív tudathoz
Arra is rászoktam, hogy a felhőben tárolt fájlok most már a telefonomról is elérhetőek. Attól még messze vagyunk, hogy egy Google Docs táblázatot mobilról szerkesszek, de megnézni egy-egy infót, vagy rögtön oda jegyzetelni már egészen jól lehet. A Skydrive tárhelyre pakolt Office dokisikra a Smart Office vagy a Microsoft által készített Office 365 alkalmazás is jó megoldást nyújt.
A Google alkalmazásban a hangalapú keresés is jópofa, bár még mindig furcsa érzésem van, amikor beszélek a telefonomhoz… mondjuk ahogy a világ halad, gondolom, két év múlva már az lesz a furcsa, ha beszélek egy telefonhoz és nem történik semmi.:)
Mobillal fizetés
Kezdek rászokni, hogy a MasterCard Mobile alkalmazásba regisztrált bankkártyámmal fizetem ki netes vásárlásaimat, például az ebédrendelést, de akár könyvet is. Fizetésnél elég megadni a mobilszámomat (amit tudok fejből, ellentétben a kártyaszámommal) és még a kártyát sem kell előkaparnom a táskám mélyéről.
Comments are closed.